Металург загуби и од Нексе

Македонскиот ракометен вицешампион Металург дополнително ја искомплицира ситуацијата за настап на фајнлфор турнирот во Регионалната СЕХА Лига, откако го претрпеа третиот пораз, овој пат на гостувањето кај Нексе со 27:23.

Металург беше во негативе во поголемиот дел од првото полувреме, но во финишот на првите 30 минути успеа да ја намали на два гола (10:12). Хрватите влегоа мотивирано и во вториот дел , за пет минути направија предност од четиери голови и успеаја да ја задржаа до крајот на натпреварот.

На овој натпревар тимот од Автокоманда настапи без Павел Атман и Ренато Вугринец. Најефикасен на натпреварот беше Мандиќ со четири голови , додека Циндриќ и Ѓорѓиевски постигнаа по три гола. Металург има 25 бодови и е на петтото место на табелата , зад Брест Мешков, тимот со кој ќе биде во битка за последното место кое води на завршниот турнир