петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Метар снег на Маврово

mavrovo-sneg500

Последни вести

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека утринава во 8 часот измерен е речиси еден метар снег во Маврово, каде снежната покривка изутринава изнесувала 91 сантиметар во Маврово.

Триесет и осум сантиметри се измерени во Пожаране, 15 во Крушево, а 9, односно 8 во Дебар и во Тетово.

Денес ќе има повремени врнежи од дожд, во повисоките места од дожд и снег, на планините од снег.

Во моментов на Маврово вее многу слаб снег како и на Попова Шапка.

Врнежите ќе бидат со послаб интензитет. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Поради заладувањето од север, во вечерните часови врнежите од дожд ќе преминат во снег и на пониските места во западните и северните делови.

Најчитани вести