Македонија

Метеоролозите предупредуваат: Доаѓа големо невреме

Метеоролозите предупредуваат: Доаѓа големо невреме

Метеоролозите за попладневните часови најавуваат поројни дождови, проследени со услови за грмежи и засилен ветер.

 

На повеќе места процесите ќе бидат интензивни и во форма на невреме проследено со интензивен пороен дожд , силен ветер , силни и чести електрични празнења и град (можен дури од поголема величина), пишува специјализираниот портал за временска прогноза Метео24.

Температурата ќе се движи во интервал од 27 до 34 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ БРОЈ 1: Во случај на појава на силни и чести електрични празнења во никој случај да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ БРОЈ 2: За време на БУРНИТЕ Атмосферски процеси се очекува ГОЛЕМА количина на воден талог која може да предизвика локални поплави.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ БРОЈ 3: Очекуваме доста силен ветер во текот на нестабилноста кој може да предизвика материјални штети.