четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 7

„Метју“ со себе зеде 34 жртви во САД

Најмалку 34 лице загинаа во САД при беснеењето на ураганот „Метју“, а речиси половина од жртвите се во Северна Каролина. 

112255896

Поврзани вести

Гувернерот на Северна Каролина, Пат Макрој изјави дека биле пронајдени уште четири тела, со што бројот на жртви од ураганот „Метју“ во државата достигна 18.

Останатите жртви се од државите Џорџија, Флорида и Јужна Каролина.

Скоро 4.000 лица во Северна Каролина беа евакуирани од нивните домови.

Претседателот на САД, Барак Обама, вчера објави вонредна состојба во Јужна Каролина.

Претходно, „Метју“ им ги одзеде животите на над илјада лица на Хаити.

Најчитани вести