среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Метрото во Брисел во прекин: маж мавтал со пиштол и извикувал „Алах е голем“

metro_brisel

Последни вести

Движењето на метрото во Брисел по две од четирите линии во градот било запрено за кратко вечерва, откако маж мавтал со огнено оружје и извикувал „Алах е голем“, јави БТА, пренесе МИА.

Откако добила сигнал, полицијата почнала потрага по мажот, но тој успеал да избега.

Полицијата го прегледала видео записот од метро станицата, која се наоѓа во еден од најпроблематичните имигрантски квартови.

Во исто време, властите презедоа антитерористичка операција во градот Вервие, во југоисточниот дел на земјата, во која загинале најмалку три лица. Деталите се очекуваат подоцна вечерва. 

Најчитани вести