четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

МХ370: Нема нови сигнали од црната кутија

Malaysia Plane

Поврзани вести

Австралискиот брод, кој што од претходно собираше сигнали кои што можеби биле од црната кутија на исчезнатиот малезиски авион, не детектирал нови сигнали.

„Немаше нови контакти со трансмитерот, но мора да продолжиме со пребарување уште неколку дена се’ до моментот кога апсолутно нема сомнежи дека батериите на црната кутија се испразнети“, рекол координаторот на меѓународната потрага, Ангус Хјустон во Перт.

Тој објаснил дека едномесечната потрага во Индискиот океан се наоѓа во критична фаза поради рокот на траење на батериите во црната кутија која што емитува сигнал, бидејќи веќе поминаа 30 дена, а само таа може да ги даде одговорите за тоа што се случило со исчезнатиот авион.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести