недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Мицковски: Поразот на Жерновски е пораз на опозицијата и политичките бомби

Мицковски: Жалосно е колку време и луѓе се изгубија, за неколкумина да бидат храбри опозиционери

Мицковски: Жалосно е колку време и луѓе се изгубија, за неколкумина да бидат храбри опозиционери

Последни вести

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски по неуспешниот референдум во Центар порача вината за огромниот неуспех на референдумот за ГТЦ да не се префрла само на Жерновски, туку дека тоа е вина на опозицијата. Мицковски пишува дека опозицијата е фрагментирана, нивните бомби се неуспешни и нема капацитет за промени, пренесува Курир.

-Ова не е пораз само на Жерновски, да не се лажеме. Ова е пораз за целата фрагментирана и поделена опозиција. Ова е пораз на бомбите за Центар. Ова е потсетување дека нема иднина со монополизирана опозиција, дека критиката е повеќе од потребна и дека суштински треба да се преиспита актуелното политичко делување, пишува Мицковски.

Според Мицковски, “сега ќе слушаме како борбата продолжува, и тоа е така, но денес, докажавме дека не сме ништо подобри од тие што сакаме да ги смениме…’

-Покажувањето веднаш со прст кон Жерновски, е само уште еден во серијата докази, дека капацитет за такво нешто, во моментов не постои, додава поддржувачот на опозицијата.

ivor-fb_thumb_medium500_259

Референдумот за ГТЦ е неуспешен, затоа што ја нема потребната излезност за законскиот цензус од 50%. Според информациите кои ги потврдија од ДИК и од општина Центар, денеска во општината на гласање излегле 40.5% од запишаните гласачи во општината, односно недостигаат околу 10% за референдумот  да биде успешен.

Најчитани вести