Спорт

Мидлзборо за малку ќе направеше сензација

Мидлзборо за малку ќе направеше сензација

Тимот на Ливерпул успеа да помине во следната рунда во Лига Купот, откако успеа да го совлада Мидлзборо, и тоа не после 90 минути игра, не после две продолженија, туку дури после 30 серии на пенали.

Тренерот на „црвените“ Брендан Роџерс очекувано настапи со комбиниран состав, а се одеше според планот кога Роситер погоди за водство во 10-тата минута.

Сепак, гостите успеаја да изедначат во 63-тата минута, па се играа продолженија. Ново водство на Ливерпул му донесе Сусо во 109-та минута, а Бамфорд во 123-тата израмни на 2:2 по досудената најстрога казна, па патникот во следната рунда мораше да се решава со пенали.

Во пенал серијата беа изведени неверојатни 30 удари од единаесет метри, а Ливерпул се пласираше во четвртото коло од Лига Купот благодарејќи на непрецизноста на Адома во 15-тата серија.