недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Мигрантите со гумени чамци пристигнуваат на Лезбос

Мигрантите со гумени чамци пристигнуваат на Лезбос. Инаку, двојно е зголемен бројот на илегални имигранти што годинава пристигнале во Грција.

migranti-bodrum-kos-AP-1

Поврзани вести

Мигрантите со гумени чамци пристигнуваат на Лезбос. Инаку, двојно е зголемен бројот на илегални имигранти што годинава пристигнале во Грција. Само во последниве четири дена бројот на илегални мигранти достигнал цифра од над 175.000, соопшти Меѓународната организација за миграции (ИОМ), пренесува МИА.

Според податоците на ИОМ, од почетокот на годината, па до вчера, во Грција биле регистриарани вкупно 175.375 бегалци.

Во понеделникот ИОМ соопшти дека од почетокот на 2015-та во земјата пристигнале 88.204 имигранти.

ИОМ оценува дека ваквото драстично зголемување на бројот на имигранти што влегле во Грција се должи на засилениот наплив на бегалци од Сирија, кои од турското крајбрежје се упатуваат кон грчките острови.

Податоците на ИОМ покажуваат и дека годинава вкупно 432.761 имигранти од Блискиот Исток, централна Азија и Африка ги минале водите на Средоземното Море.

Овие имигранти пристигнале до бреговите на некоја од европските земји, најчесто Италија или Грција.

Мигрантите со гумени чамци пристигнуваат на Лезбос

Мигрантите со гумени чамци и понатаму пристигнуваат на грчкиот остров Лезбос, кој во моментов е преполнет со луѓе што пристигнуваат на неговите брегови, пишува Грик рипортер.

Мигрантите со гумени чамци пристигнуваат на Лезбос

Мигрантите со гумени чамци пристигнуваат на Лезбос

Хуманитарните агенции проценуваат дека дневно во текот на минатиот месец на овој остров пристигнуваат околу 2.000 лица, кои од Турција се упатуваат кон Европа.

Инаку со бродовите што грчката влада ги обезбеди за пренос на мигранти од островот Лсзбос, во периодот од понеделникот до четвртокот се пренесени околу 13.000 мигранти.

Каква е состојбата на Лезбос, проследете во приложеното видео:

Најчитани вести