четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Мигранти повторно ја блокираа пругата кај Идомени

Мигрантите вчера попладне повторно се вратија на пругата кај Идомени на грчко-македонската граница, кусо време откако полицијата спроведе операција за нејзино расчистување, јави дописникот на МИА од Атина.

idomeninemiri

Поврзани вести

Железничката пруга беше отворена само кусо време, по што мигрантите повторно поставија шатори и големи камења на шините.

Ситуацијата во Идомени останува тензична, а вчера е повреден и еден Сириец, под засега непознати околности.

Грчката полиција вчера употреби и солзавец против група мигранти кои мавале со камења врз полициско комбе за кое мислеле дека го прегазило повредениот Сириец. Според полициски извор, полициските единици за сузбивање нереди брзо интервенирале и ја разбиле групата агресивни мигранти.

Засега се уште не е познато како бил повреден Сириецот.

Најчитани вести