понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Мигранти стигнаа пеш од Белград до хрватската граница

Групата од околу 100 мигранти, кои тргнаа пеш од Белград, стигнаа до градот Шид, на границата со Хрватска, пренесе Танјуг.

мигранти

Поврзани вести

Државниот секретар во Министерството за труд и социјална заштита Ненад Иванишевиќ изјави за националната телевизија РТС дека мигрантите се придружени од полицајци и претставници на српскиот комесаријат за мигранти и бегалци и Високиот комесаријат на ОН за бегалци. Тој истакна дека патувањето до хрватската граница е уште еден залуден обид на мигрантите да привлечат внимание на себе и да ја натераат Европската унија да ги отвори границите за нив.

Иванишевиќ рече дека српските власти им нудат да се вратат во Белград или во приемните центри за бегалци и мигранти.

Во Србија во моментов има околу 6.000 мигранти и бегалци. Во центрите има место за околу 5.000 луѓе, но благодарение на донации до крајот на месецот капацитетот ќе биде зголемен за уште 1.000 места, рече Иванишевиќ.

Најчитани вести