петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Михаил Ходорковски пристигна во Швајцарија

mihail hodorkovski

Поврзани вести

Поранешниот руски нафтен магнат, Михаил Ходорковски, го напушти Берлин, каде што престојуваше откако беше ослободен од рускиот затвор, и сега се наоѓа во Швајцарија.

Оваа земја на Ходорковски му додели тримесечна виза, кој минатиот месец, откако во затвор помина 10 години поради финансиски криминал, доби амнестија од рускиот претседател, Владимир Путин.

Според одредени шпекулации во медиумите, поранешниот челник на поранешниот нафтен гигант планира да остане подолго во Швајцарија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести