Спорт

Милан го пушти Де Јонг, оди кај Џерард

Милан го пушти Де Јонг, оди кај Џерард
Милан го пушти Де Јонг, оди кај Џерард
Управата на Милан се договори со фудбалерот од средниот ред Најџел де Јонг, кој се пресели кај Џерард.

Холандскиот фудбалер од сезонава настапи во само еден првенствен натпревар за Милан.

Вториот човек на Милан Адријано Галијани вели дека Де Јонг преговара со МЛС клубот Лос Анџелес „Галакси“ и му овозможи слобода за промената на средината.

Како и да е, искусниот Галијани додаде и дека Милан ќе одолее да купи други фудбалери.

„Доколку се пофалиме колку фудбалери се во екипата ќе заклучиме дека бројно е одлично на секоја позиција“, наведува тој.

Италијанецот рече дека и претходната недела пропуштиле да го реализираат трансферот на Луиз Адријано во еден кинески фудбалски клуб.

Преговорите би можеле да ги израдуваат фановите бидејќи преселбите во Кина се до февруари.

„Преодниот во Кина е отворен до 26 февруари, ќе биде одлично да се договориме“, рече искусниот Галијани.