недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Милан нема да биде продаден на Петер Лим

milan ne e na prodazba

Поврзани вести

Раководните лица на италијанскиот калчо гигант експресно ја демантираа пласираната шпекулација дека седумкратниот европски клупски шампион ќе биде продаден на најпознатиот бизнисмен од Сингапур, Петер Лим кој е подготвен да одвои 500 мил. евра за 51 отсто од акциите на Милан.

Медиумската компанија „Фининвест” која е во сопственост на Силвио Берлускони и која располага со сите акции испрати официјално соопштение дека италијанскиот калчо гигант не е за продажба.

„Што се однесува до последните шпекулации кои се пласирани од одредени медиуми во Италија, сакаме да ја информираме спортската јавност дека нема никакви преговори, дека фудбалскиот клуб на Милан не е за продажба,” стоеше во официјалното соопштение.

Освен Лим, голем интерес за акциите на Милан покажа и вториот најбогат бизнисмен од Кина, Зонг Кинху.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести