понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Милан од 2018 година ќе игра на нов стадион

milan stadion

Последни вести

Италијанскиот фудбалски гигант Милан, од 2018 година ќе се пресели на нов сопствен стадион.

“Росоњерите” својот сегашен стадион “Сан Сиро” (Џузепе Меаца) го делат со тимот на Интер, но од 2018 година конечно ќе можат да заиграат во арена која ќе биде исклучиво во нивна сопственост.

За разлика од Сан Сиро кој има капацитет од 80 илјади места, новата арена на Милан ќе собира 48 илјади што е сосема доволно ако се знае дека минатата сезона тимот, во просек го гледале по 40.061 гледачи по меч.

milan stadion2

Стадионот ќе се гради во делот од Милано познат како Портељ и во неговиот комплект ќе има хотел, спортски колеџ, ресторани, детски игралишта, зелени површини и локации резервирани за уметници и опуштање на граѓаните. За потребите на овој спортски објект биле ангажирани дизајнери кои работеле на Алијанц арената во Минхен и Птичје гнездо во Пекинг.

Најчитани вести