понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Милчо Манчевски одржа предавање во музејот „Меркосур“ во Бразил

Посетителите имаа можност да го погледнат „Пред Дождот“, а потоа присуствуваа на предавање и разговор преку видеолинк на тема „Човековите права низ филмскиот објектив: Разговор со Милчо Манчевски“.

man

Поврзани вести

Музејот на човекови права Меркосур во Бразил беше домаќин на предавање на Милчо Манчевски. Посетителите имаа можност да го погледнат „Пред Дождот“, а потоа присуствуваа на предавање и разговор преку видеолинк на тема „Човековите права низ филмскиот објектив: Разговор со Милчо Манчевски“.

Настанот е поддржан од повеќе институции, меѓу кои Лигата за човекови права и Катедрата за етика и образование за човекови права на државниот Универзитет „Рио Гранде до Сул“ и „Меркосул“ Музејот на човекови прави во Бразил, Католичкиот Универзитет и Движењето „Либердаде Ливре“ во Португалија.

Разговорот го водеа професорката Џанкарла Брунето и Николас Фон Мота, Марцио Таварес дос Сантос, директор на Музејот.

„Пред дождот“ минатата година беше издаден на ДВД во Бразил, а кога првпат играше во оваа јужноамериканска земја, освои награда за најдобар филм на фестивалот во Сао Пауло, а беше меѓу најпопуларните филмови во Бразил.

Манчевски досега има гостувано и одржано предавања на повеќе од 30 универзитети низ светот. Минатата година гостуваше на Рускиот државен универзитет за кинематографија ВГИК, со педагошко-продукциски проект, а од Советот на универзитетот му беше доделен почесен докторат.

Филмовите на Манчевски се вклучени во наставните програми на над 100 универзитети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести