понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Милер: „Јужен поток“ се спроведува според планот

gazprom

Поврзани вести

Претседателот на „Газпром“, Алексеј Милер вели дека проектот за гасоводот „Јужен поток“ се реализира според планираното и ќе биде готов кон крајот на 20155 година, јавува РИА Новости.

„Проектот ’Јужен поток’ се реализира строго по утврдениот план. Нема ниту месец отстапување од првично утврдените рокови. Строго по планот се реализираат и работите во морскиот дел, како и активноситте во Бугарија, Србија и Унгарија. И нема никаков сомнеж дека првите гас од проектот ’Јужен поток’ ќе пристигне уште кон крајот на следната година во Бугарија“, изјавил Милер за време на јавно собрание на Европскиот деловен конгрес.

Според зборовите на Милер, тој се надева дека сигурноста на доставата на гас за Европа може да се зголеми со диверсификација на маршутите, а еден од нив е „Јужен поток“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести