понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Милетиќ: Дедото на Жерновски беше директно задолжен за прогон на Србите

Милетиќ вели дека Кирил Жерновски, дедото на актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски бил директно задолжен за прогон на Србите во Скопје

miletic-500

Поврзани вести

На денешната расправа во Собранието , пратеникот од Српската Напредна Странка Драгиша Милетиќ, го отвори прашањето за депортацијата на Србите која што ја спроведувал, според него, дедото на Андреј Жерновски, Кирил Жерновски.

„Што да правиме ние Србите сега со дедо му на Жерновски, што беше директно задолжен за прогон и истерување од куќите на Србите од Македонија’, рече Милетиќ од собраниската говорница.

Во рамки на бугарската управа во време на окупацијата од страна на Бугарија, Кирил Жерновски бил заменик-кмет на Скопје од јули 1941 до почетокот на 1943 година, со што бил директно инволвиран и задолжен за спроведување на политиките од тогашната бугарска окупациска власт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести