вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Милијарда долари штета од земјотресот во северна Калифорнија

Во најсилниот земјотрес што во изминатите 25 години го погодил регионот на Сан Франциско беа повредени 170 лица, а најтешко е оштетен градот Напа.

zemjotres

Последни вести

Како што јави ДПА, земјотресот којшто вчера го погоди северниот дел на Калифорнија, со јачина од 6,1 степен по Рихтер, предизвика материјална штети во вредност од речиси една милијарда долари.

Во најсилниот земјотрес што во изминатите 25 години го погодил регионот на Сан Франциско беа повредени 170 лица, а најтешко е оштетен градот Напа.

Напа е центар на винарската индустрија во регионот, каде се уништени неколку историски и станбени згради.

Поради истекување на гас во градот, по потресот избувнале околу шест големи пожари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести