вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Милион гласови за Венеција да се отцепи од Рим

Голем дел од венетското население и италијанскиот северен дел долго време се незадоволни од односот на централната власт кон богатиот север.

venecija

Поврзани вести

Во Венеција од неделата се одржува неофицијален, петдневен онлајн референдум за отцепување од Рим, а организаторите тврдат дека до вчера до 18 часот гласале речиси еден милион жители.

Локалните активисти и партијата на италијанскиот регион Венета со Венеција како главен град го организираа онлајн референдумот за сецесија и прогласување на независна република Венета.
„Ако мнозинството гласа „за“ нашите експерти ќе напишат декларација за независност, а некои регионални фирми веќе најавија дека данокот ќе почне да се плаќа на локалните власти, а не на тие во Рим“, изјави Лодовико Пижати, портпарол на движењето за независност.

Голем дел од венетското население и италијанскиот северен дел долго време се незадоволни од односот на централната власт кон богатиот север. Тие оценуват дека плаќаат голем данок и оти парите одат за сиромашниот југ. Референдумот ќе трае до петок навечер, но нема обврзувачки карактер.

Венеција повеќе од илјада години беше независна, а последниот владетел Лодовико Манин абдицира во 1797 година кога Наполеон го освои градот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести