сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

“Милионерите” со ново разочарување за своите фанови

vajdenfeler

Поврзани вести

Синоќа беа одиграни натпреварите од 19-то коло во германската Бундес лига, а она што ја одбележа вечерта е новиот пораз на Борусија Дортмунд.

Тимот што лани се бореше за титулата со Баерн Минхен, годинава игра очајно и во моментов е “фенерџија” во првата фудбалска лига во Германија.

Навивачите се надеваа дека ситуацијата ќе се смени по зимската пауза, па токму затоа огромно беше изненадувањето откако “милионерите” загубија и на првиот домашен меч во 2015 година, од Аугсбург, со што незадоволството кај нив достигна кулминација.

По завршувањето на натпреварот, најжестоките фанови на клубот им одржаа лекција на капитенот Мет Хумелс и голманот Роман Вајденфелер, а тренерот Јирген Клоп и останатите фудбалери немо набљудуваа од страна.

И на останатите натпревари гостинските тимови беа во главна улога, а единствено тимот на Келн остана непоразен на домашен терен, играјќи нерешено со Штутгарт.

Бундес лига, 19-то коло:

Борусија Дортмунд – Аугсбург 0:1
Херта – Баер Леверкузен 0:1
Хофенхајм – Вердер Бремен 1:2
Келн – Штутгарт 0:0
Падернборн – Хамбургер 0:3

Најчитани вести