петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

ФОТО: Милошевски починал на самото место, четворица други повредени

Несреќата се случила кога автомобилот на ФФМ се судрил со друго возило кај кумановската населба Карпош

petar2[1]

Поврзани вести

Сообраќајната несреќа во која загина директорот на македонската фудбалска репрезентација, Петар Милошески, а претседателот на Фудбалската федерација, Илчо Ѓорѓиески  е повреден се случила околу половина час пред полноќ во кумановската населба Карпош кога дошло до судир меѓу возилото со кое се превезувале и друг автомобил.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, во 23,35 часот на клучката од автопатот Крива Паланка – Куманово кај Карпош автомобилот „пежо 508“, сопственост на ФФМ, што го управувал Ѓорѓиески се судрило во автомобил УАЗ што го возел 62-годишниот Ж.Б. од селото Малотина.

soobracajka

При судирот поради тешки повреди на местото на несреќата Милошевски починал. Претседателот на ФФМ, како што велат од МВР, е со повреди и најверојатно надвор од животна опасност. Две други лица З.З. (34) и 24-годишната Р.И., кои истотака се возеле во „пежо“-то, се со тешки телесни повреди. Тешко повреден е и возачот на второто возило. Сите повредени, велат од МВР, се пренесени на лекување во Клиничкиот центар во Скопје.

soobracajka1

Поради несреќата сообраќајот на автопатот бил во застој до два часот по полноќ. Возилата оштетени во сообраќајката подоцна се отстранети од патот.

ФОТО: kumanovonews.com

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести