недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Милошоски: Ако СДСМ сакаат да помогнат нека се придржуваат до првомартовскиот договорот

Ако СДСМ отидоа во Брисел за да и’ помогнат на Македонија, би можеле тоа да го сторат со придржување до договорот од први март и враќање во работното тело за спроведување на препораките на Анкетната комисија

sdsm

Поврзани вести

Ако раководството на опозицискиот Социјалдемократски сојуз навистина сака да помогне во евроинтеграциските процеси на Македонија тогаш треба да се придржуваат до договорот од 1 март, смета пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски.

„Во однос на изјавата на Шекеринска дека во Брисел биле да побараат поддршка за Македонија – доколку СДСМ сака уште поголема поддршка ќе биде добро тие како партија да се придржуваат до договорот од 1 март и заедно да го преточиме во собраниски деловник, тоа би било коректен чекор“, вели Милошоски.

Тој додава дека средбата на  лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе била добра можност тие да се уверат колку добро го напишал комесарот извештајот за напредокот на Македонија.

Раководството на СДСМ по средбата молчеше за што разговарале со Филе и која била целта на нивната посета. Шекеринска вчера разјасни некој моменти велејќи дека во Брисел заминале за да побараат поголема поддршка за Македонија.

Шекеринска објаснува дека во Брисел не им бил вршен притисок да се вратат во работната група за спроведување на препораките на Истражната комисија за настаните од 24-ти декември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести