петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

Милошоски: Ќе го реставрираме и вториот дел од иконостасот во црквата Успение на Пресвета Богородица

Во село Велушина, денеска во посета беше носителот на листа за ИЕ 5, Антонио Милошоски, кој оствари средби со граѓани а ја посети и црквата Успение на Пресвета Богородица.

132450641

Поврзани вести

Реставрацијата и конзервацијата на црквата Успение на Пресвета Богородица.

1

-Министерството за култура го исполни проектот и ветувањето го реставриравме и денеска е еден од бисерите на битолскиот крај и секој кој што го посетил повторно се вратил. Сакаме дополнително и вториот дел на иконостасот да го завршиме и со тоа да биде комплетно реновиран, рече Милошоски и упати благодарност до свештениците и мештаните кои што се грижат црквата секој на свој начин и во свои можности.

2

Милошоски денеска оствари средби и со членовите на планинарските друштва

3

Најчитани вести