недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Минатата недела 32 лица заболеле од грип

Во сезоната 2013/2014, заклучно со 20. недела во 2014, вкупниот број на заболени од грип во републиката изнесува 29.074. Во оваа сезона вкупниот број на починати лица изнесува 12.

grip

Поврзани вести

Во текот на последнава недела во земјава се пријавени 32 лица заболени од грип и заболувања слични на грип.

Во сезоната 2013/2014, заклучно со 20. недела во 2014, вкупниот број на заболени од грип во републиката изнесува 29.074. Во оваа сезона вкупниот број на починати лица изнесува 12.

Најголем број заболени имало во Скопје – 4.145 и во Прилеп – 3.989.
Во однос на возрасните групи, најголем број заболени се регистрирани во возрасната група од 15 до 64 години – 65,2 отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести