недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Минатата недела нови 29 заболени од грип

Во споредба со истиот период минатата година, постои зголемување на вкупниот број на пријавени случаи за 15,9 отсто, а во однос на просекот за 10-годишниот период се регистрира зголемување за 60,3 отсто.

grip

Поврзани вести

 

Од 05 до 11 мај пријавени се 29 лица заболени од грип, што е намалувaње од 56,7 отсто во однос на минатата недела, а зголемување од 3,6 отсто во споредба со бројот на заболени истиот период  минатата сезона.

Во однос на просечниот број на заболени за истиот период во изминатиот 10-годишен период, бројот на пријавени случаи е поголем за 2,4 пати.

Во сезоната 2013/2014, заклучно со 11 ма вкупниот број на заболени од грип во републиката изнесува 29.042

Во споредба со истиот период минатата година, постои зголемување на вкупниот број на пријавени случаи за 15,9 отсто, а во однос на просекот за 10-годишниот период се регистрира зголемување за 60,3 отсто.

Овој период нема регистрирано смртен случај асоциран со инфекција со вирусот на грип, а вкупниот број на починати лица во оваа сезона останува 12.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести