недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Минатиот месец „алфите“ со полни раце рабоита, приведени се вкупно 357 лица

Припадниците на Единицата за борба против криминалот “Алфа“ во текот на минатиот месец при вршење на редовна мотопатролна дејност, вкупно извршиле легитимирање на 1061 лица, преглед на 109 автомобили, а по разни основи приведени се вкупно 357 лица.

alfipolicija

Поврзани вести

Од приведените по  основ на телеграма 55 лица, потраги, гласник и наредба од Основен суд  45 лица,  под сомнение за извршено кривично дело  22, по извршено кривично дело  48 лица, на лице место во вршење на кривично дело –21 лице, за издржување на казна затвор –деветмина, за утврдување на идентитет   11 лица, за држење недозволени предмети – шест лица и тројца странски државјани со нерегулиран престој во земјава. „Алфите“ привеле 70 лица кои го нарушиле јавниот ред и мир, а 39 за за поседување опојни дроги , најчесто марихуана.

„Алфите“ фатиле и лица додека краделе, прегледале возила и ги привиле они кои немале исправни документи, а привеле и неколи странски државјани кои немале соодветна документација за престој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести