понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Минхен: 23.000 лица протестираа против Самитот Г-7

demonstracii_samit

Поврзани вести

Околу 23.000 демонстранти се собраа денеска во Минхен во знак на протест против одржувањето на Самитот на шефови на држави или влади на Групата седум индустриски најразвиени држави, закажан за 7 и 8 јуни во баварскиот дворец Елмау, пренесува МИА.

Демонстрантите се собраа на повика на германските Зелени, јавува Фена.

Насобраните демонстранти носеа транспаренти „Запрете го договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и САД“, „Спасете ја климата“, „Победете ја сиромаштијата“ и други. Целта на протестот е да се чуе нивниот глас пред средбата на лидерите на Г-7.

Во Гармиш-Партенкирхен, град во близина на дворецот Елмау, околу 300 лица почнаа со поставување шатори, изјави портпаролот на здружението „Стоп Г-7“, што обединува синдикати, пацифистички и еколошки организации.

Демонстрантите во вторникот добија дозвола од суд за поставување на камп, со што беше укината претходната забрана од локалните власти.

Најчитани вести