среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Министерот Џафери оствари средба со специјалниот претставник на генералниот секретар на ООН, Дју

На средбата, соговорниците разменија мислења околу учеството на Република Македонија во мировните мисии на Обединетите Нации, додека стана збор и за можностите за зголемување на учеството на припадниците на АРМ во мисиите на светската организација.

talat djaferi

Поврзани вести

Министерот за одбрана на Македонија, Талат Џафери, во просториите на Министерството оствари средба со специјалниот претставник на генералниот секретар на ООН и шеф на канцеларијата на ООН во Белград, Питер Дју.

На средбата, соговорниците разменија мислења околу учеството на Република Македонија во мировните мисии на Обединетите Нации, додека стана збор и за можностите за зголемување на учеството на припадниците на АРМ во мисиите на светската организација.

Република Македонија, во рамки на придонесот во меѓународните мировни мисии, како и заложбата за утврдување на светскиот мир и безбедност, од 2007 година е дел од мисијата УНИФИЛ во Либан, каде во тек е шестата ротација на македонски персонал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести