сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Министерот Кучи се сретна со кинескиот амбасадор Вен Жешун

Реализираните проекти во областа на енергетиката, како што е изградбата на електраната Козјак, интересот на компании од Кина за изградба и на електраните Чебрен и Галиште и проектите за изградба на автопатската инфраструктура во Македонија, кои се во фаза на реализација беа тема на разговор на денешната работна средба во Скопје меѓу министерот за економија Дритон Кучи и амбасадорот на НР Кина во Македонија, Вен Женшун.

kuchi-kineski-ambasador

Последни вести

Реализираните проекти во областа на енергетиката, како што е изградбата на електраната Козјак, интересот на компании од Кина за изградба и на електраните Чебрен и Галиште и проектите за изградба на автопатската инфраструктура во Македонија, кои се во фаза на реализација беа тема на разговор на денешната работна средба во Скопје меѓу министерот за економија Дритон Кучи и амбасадорот на НР Кина во Македонија, Вен Женшун.

На средбата двајцата соговорници ја исткнаа успешната соработка меѓу двете пријателски држави, а министерот Кучи, информираат од неговиот Кабинет, изрази надеж дека ќе се продлабочи и ја посочи потребата за изградба на патниот правец Скопје-Блаце кој е доста фреквентен и многу важен за трговската размена меѓу Македонија и Косово.

Амбасадорот Вен Женшун ја потврди силната поддршка на НР Кина за Македонија и Министерството за економија.

Кинеската страна напомена дека оваа година треба да се одржи состанок на Мешовитиот Комитет помеѓу Македонија и Кина во Скопје, по тој што се одржа во Пекинг, а министерот Кучи ја истакна подговеноста на македонската страна за реализација на овој состанок.

Кинеската страна упати покана за Министерот Кучи да присуствува на Меѓународниот саем во Шамен во септември годинава.

Најчитани вести