петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 27

Министерот Попоски на неформален состанок на ПСЈИЕ во Софија

nikola-poposki

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Софија ќе учествува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ).

Како што информира МНР, предвидено е Попоски да има обраќање во кое ќе ги изнесе ставовите на Република Македонија во однос на актуелните случувања во регионот, со посебен акцент на состојбата со миграциите и бегалската криза и нивното влијание врз вкупните состојби и соработката во регионот и пошироко.

На маргините на настанот, предвидено е Попоски да оствари и билатерални средби.

 

Најчитани вести