Македонија

Министерот Попоски на средба со Расмусен

Министерот Попоски на средба со Расмусен

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, оствари средба со Генералниот секретар на НАТО, Андреас Фог Расмусен.

За време на еднодневната посета на Скопје, Расмусен се сретна и со министерот за одбрана, Талат Џафери, како и со премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

rasmusen-mk-500

На средбите ќе се разговара за статусот на прогресот на Република Македонија во однос на имплементацијата на реформските процеси, а со основна цел упатена кон целосна евро-атлантска интеграција и забрзано членство на Македонија во НАТО.