петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Министерот Попоски во посета на Турција

poposki

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, на покана од шефот на турската диоломатија Мевљут Чавушоглу,  денеска ќе престојува во официјална посета на Република Турција.

За време на средбата двајцата министри, главни теми на дискусија ќе бидат билатералните односи меѓу Скопје и Анкара и можностите за натамошна соработка, а ќе бидат опфатени и актуелни меѓународни случувања.

Министерот Попоски се очекува да биде примен од претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, а ќе има средба и со членови на Парламентарната група на Големото народно собрание на Република Турција за пријателство со Собранието на Република Македонија.

Во рамки на официјалната посетата министерот Попоски ќе има обраќање во Дирекцијата на Турците во странство на „Вечерта на македонско – турско пријателство.“

Најчитани вести