понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Министерот Тодоров во работна посета на Виена

files

Последни вести

Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска престојува во работна посета на Виена, каде ќе оствари средба со Јукија Амано (Yukiya Amano), генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија.

Во рамки на средбата, ќе се разговара за тековната реализација на проектот за изградба на ПЕТ-центар во Република Македонија, која се одвива во соработка со Меѓународната агенција за атомска енергија и со спроведување стручен мониторинг од страна на претставници на Агенцијата.

Во текот на посетата на Виена, Министерот Тодоров ќе го посети универзитетскиот медицински центар, АКХ Виена, каде ќе биде потпишан Меморандум за соработка. Воедно, Министерот Тодоров ќе оствари средба со врвни професионалци од областа на кардиохирургијата и трансплантацијата, меѓу кои проф. д-р Гантер Лауфер (Prof. Dr. Günther Laufer) – раководител на одделот за кардиохирургија, и проф. д-р Габриела Берлакович (Prof. Dr. Gabriela Berlakovich) – раководител на оддел за трансплантација, во овој реномиран медицински центар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести