понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Министерот за внатрешни работи на Бугарија поднесе оставка

veselin_vuchkooov

Последни вести

Бугарскиот министер за внатрешни работи Веселин Вучков денеска поднесе оставка на функцијата за време на седница на Владата, која била прифатена од страна на премиерот Бојко Борисов, јави БТА, пренесе МИА.

Потврдувајќи ја оставка на Вучков, бугарската вице-премиерка Меглена Кунева нагласи дека тој се решил на ваков потег поради лични причини.

Вучков од своја страна изјави дека во овој момент не е подотвен да ја повлече оставката, додавајќи дека добро размислил пред да донесе таква одлука.

– Станува збор за некаква лична одлука базирана на сериозни правни аргументи, рече Вучков.

Копретседателот на Реформаторскиот блок, Радан Канев изјави дека партиите што ја подржуваат Владата „цврсто стојат зад Веселин Вучков“ и многу позитивно ги оценуваат неговите заложби за реформи во системот, кои, како што рече, се еден од приоритетите на власта.

Претседателот на Пратеничката група на најголемата партија во владината коалиција, Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Цветан Цветанов изјави дека се надева оти оставката нема да стигне до Парламнетот.

– Решение по оставката се носи во собранската сала. Досега таа не е доставена. Ќе се одржат средби со премиерот, по што ќе ја добиеме конечната одлука, рече Цветанов.

Најчитани вести