недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Министерот за внатрешни работи на Турција: Подготвен сум за оставка, ја очекувам одлуката на премиерот

muamer-guker

Поврзани вести

Министерот за внатрешни работи на Турција, Муамер Ѓулер, чиј син е притворен во рамките на истрагата за корупција и мито, ја очекува одлуката на премиерот Реџеп Тајип Ердоган за можна ревизија на кабинетот. Министерот истакнал дека и доколку не биде спроведена ревизија, тој сепак е подготвен да поднесе оставка, пренесуваат локалните медиум.

„Уште на првиот ден од настанот, на 17 декември, му кажав на примерот Ердоган во врска со мојата ситуација, дека сум подготвен на се’, по секое прашање. Имено да не молам и да не барам прошка, за да не ме отпушти ако треба да ме отпушти, ако е потребно дури ќе поднесам и оставка. Посочив дека го разбирам и се однесувам со потребната чувствителност по прашањето“, посочи министерот за внатрешни работи на Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести