понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Министерство за култура: Кривичната пријава е можност еднаш засекогаш да ги разобличиме безочните лаги на СДСМ

Кривичната пријава од СДСМ е убава можност конечно да се разобличат лагите, велат од Министерството за култура

ministerstvo za kultura

Поврзани вести

Најавата од СДСМ за покренување на кривична пријава претставува уште една убава можност во судска постапка еднаш засекогаш да  ги разобличиме безочните лаги со кои СДСМ и нејзиниот портпарол веќе подолго време ја манипулира македонската јавност, велат од Министерството за култура реагирајќи на изјавата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов во која тој рече дека партијата поднела кривична пријава против министерката Елизабета Канческа Милевски, поранешниот градоначалник на општина Центар, Владимир Тодоровиќ и советниците на ВМРО ДПМНЕ во претходниот состав на Советот на општина Центар.

„Воедно сакаме да информираме  дека согласно Законот за меморијалните споменици и спомен-обележја во  член 5 јасно и децидно стои кој може да поднесе иницијатива  за подигање меморијален споменик и спомен обележје, а тоа се сите физички лица и правни лица. Под физички лица се подразбираат сите граѓани на РМ, а под правни лица сите правни субјекти во РМ (државни институции, установи, здруженија на граѓани, трговски друштва и тн). Значи согласно Законот за меморијалните споменици и спомен-обележја секој може да поднесе иницијатива за подигање на меморијален споменик и спомен-обележје. Поднесувањето на иницијативата не претставува кривично дело. Иницијативата по својата суштина е демократско право на сите во Република Македонија. Забраната за поднесување на иницијативи е спротивно на демократските процеси и е одраз на тоталитарниот ум кој сеуште владее во СДСМ“, се вели во реакцијата од Култура.

Потсетуваме, велат од министерството, дека и лажното пријавување е кривично дело само по себе согласно член 366 од кривичниот законик на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести