петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Министерство за транспорт ја поздрави акцијата на МВР

10269mala

Последни вести

Министерството за транспорт и врски ја поздрави акцијата на Министерството за внатрешни работи за откривање и санкционирање на лицата кои се служеле со измама и заработувале продавајќи лажни дозволи за превоз.

„Ги повикуваме сите превозници во Република Македонија кои вршат превоз на патници и стока во патниот сообраќај да не подлегнуваат на шпекулации и измами дека некој друг, освен Министерството за транспорт и врски може да им издаде соодветна дозвола.Потенцираме дека за сите видови превоз, во Министерството за транспорт и врски функционира електронски систем за аплицирање и распределба. Овој начин на работење ги потврди нашите заложби за целосна елиминација на можностите за корупција во секторот за транспорт, а истовремено овозможуви зајакнување на транспарентноста во давањето на јавните услуги за граѓаните,“ велат од Министерството.

Имплементацијата на овој современ електронски систем кој во огромна мера е надограден и усовршен, овозможува превозниците да се ослободат од административните процедури за прибирање на потребната документација за аплицирање како и да се избегнат проблемите при доставувањето на некомплетна документација, а го елиминира човековиот фактор во распределбата на дозволите.

„Дополнително на ова, во 2009 година па наваму Министерството за транспорт и врски ја направи најголемата реформа во патниот сообраќај воопшто со воведувањето на лиценците за вршење на превоз на патници и стока. Лиценцирањето на превозниците допринесе за ставање ред во вршењето на превозот и за конечно селектирање кои превозници се легални, а кои се диви превозници.Во координација со Министерството за внатрешни работи континуирано спроведуваме активности за идентификување на лицата кои вршат нелегален превоз и нивно сакнционирање согласно законските прописи, со цел ставање на ред во превозот и овозможување стандардизиран и побезбеден транспорт,“ додаваат оттаму.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести