петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Министерството за образование и наука повторно се стекна со ISO Сертификат за квалитет

Со ресертификацијата уште еднаш се потврди дека Министерството за образование и наука има воспоставено документиран систем за управување со квалитет и во целост ги имплементира барањата на меѓународниот стандард за квалитет ISO 9001:2008.

maxresdefault

Поврзани вести

Министерството за образование и наука по втор пат се стекна со Сертификат за управување со квалитет, односно за креирање, управување и унапредување на образовниот систем во дејностите на основното, средното и високото образование, како и за планирање, организирање, мотивирање и координирање на науката и техничко-технолошкиот развој во Република Македонија.

Станува збор за ресертификација на системот за управување со квалитет, која се спроведе согласно барањата на Стандардот МКС EN ISO 9001:2009 ( македонска верзија). Сертификатот го додели АМ ЦЕРТ Групација Аутомакедонија – Скопје.

Со ресертификацијата уште еднаш се потврди дека Министерството за образование и наука има воспоставено документиран систем за управување со квалитет и во целост ги  имплементира барањата на меѓународниот стандард  за квалитет ISO 9001:2008.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести