недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 35

Министрите на ЕУ утре на состанок за нападите во Брисел

101854345

Последни вести

Министрите на ЕУ ќе се состанат на барање на Белгија со цел да разговараат за терористичките напади во Брисел, наведе денеска Ард Ван Дер Стеур, министерот за правда на Холандија, земјата која моментално ја претседава ЕУ.

Состанокот ќе го организира Холандија, а се очекува да  биде одржан утре, пренесува Танјуг.

За терористичките напади на аеродромот и метро станица во Брисел, во кои вчера загинаа најмалку 30 лица, а повредени се над 200, одговорноста ја презеде Исламската држава.

Истрагата е во тек, а полицијата е во потрага на еден од осомничените кој успеал да побегне од аеродромот.

Најчитани вести