четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за можни санкции против Украина

ukraina-eu

Поврзани вести

Министрите за надворешни работи на земјите од Европската унија во понеделник ќе одржат состанок во Брисел, на кој ќе се разговара за можноста на подготвување на санкции против Украина во врска со настаните во земјата, пренесе „РИА Новости“, повикувајќи се на извор од ЕУ.

„Да, тоа ќе е едно од прашањата на агендата. Некои земји членки сакаат да го разговараме на таа тема. Ќе бидат покренати и други прашања“, изјавил дипломат, одговарајќи на прашање дали ќе се дискутира за покренување на можни санкции против Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести