четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

МИОА денеска ќе ги објави резултатите од методологијата „Барометар на квалитет на институции“

semafor_slika

Последни вести

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, денеска на прес-конференција, ќе ги објави резултатите од спроведените истражувања- Анкета на задоволство на граѓаните и Таен клиент во одредени државни институции, во согласност со методологијата „Барометар на квалитет на институции“.

Станува збор за стандардизирано мерење на квалитетот и општата функција на институциите кои се опфатени и врз основа на мерењето, оценување на институциите и нивно рангирање.

Се мерат и оценуваат фактори во поглед на испораката на услуги кон граѓаните.

Настанот ќе се одржи во просториите на Министерството за информатичко општество и администрација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести