среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

МИОА: Новинарските здруженија да достават регистар на членови

mioa

Последни вести

Сите здруженија на новинари од Република Македонија најдоцна до 10 февруари 2014 година, до Министерството за информатичко општество и администрација треба да достават регистар на евидентирани членови и потврди за уплатена членарина за тековната година.

Целта, како што соопшти Министерството за информатичко општество и администрација, е да се утврди кои две здруженија на новинари од Република Македонија се со најголем број на членови, заради спроведување на постапката за именување членови на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и членови на Програмскиот совет на МРТ.

Ова обврска, како што се наведува, е согласност со членот 14 став (11) од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести