петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Мирчевски: Заев да не излегува од рамките на Уставот

nenad-mircevski-640x311

Последни вести

Се надевам дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев нема да подлегне на повиците кои деновиве ги слушаме од проопозициски интелектуалци и аналитичари кои го повикуваат надвор од оние уставни процедури да оформи Влада, со што државата би била вовлечена во сериозен конфликт, порача Ненад Мирчевски, главен и одговорен уредник на „Република“.

Во анализа на ТВ НОВА тој го образложи својот став дека по 53 дена протести на улиците, Заев требаше да се предомисли и да ја отфрли „Тиранската платформа“.

-Единствен излез од политичката криза според мене е Заев да одлучи дали ќе се соочи со народот на избори или на улица, рече Мирчевски.

Најчитани вести