недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Миркуловски: Треба да бидеме задоволни од прикажаното на ова ЕП

mirkul

Последни вести

Средниот бек на македонската ракометна репрезентација Филип Миркуловски го одигра својот најдобар натпревар на Евроското првенство во Данска. Тој постигна седум голови во дуелот со Шпанците, а по натпреварот изјави дека 10. место е добар резултат на ова првенство.

„Се на се, треба да бидеме задоволни од прикажаното на овој европски шампионат. Можеби можевме да сториме нешто повеќе во втората фаза, но, ете, среќата ни го сврте грбот“, изјави Миркуловски на прес-конференцијата по натпреварот со Шпанија.

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван, изрази честитки за Шпанија за победата и посака среќа во завршницата на ЕП. Заигратанацрвено -жолтие потенцираше дека било тешко да се игра без поголем број повредени играчи.

„Во првото полувреме одигравме добро, иако настапивме во шарен состав, особено на бековските позиции. Покрај претходните повреди, денеска бевме без Лазаров и Пецаковски, што не сведе само на тројца надворешни играчи, што се почувствува во играта особено кога Шпанија почна да игра поцврсто во одбраната“, изјави Обрван.
Кирил Лазаров не играше поради повреда на десната препона додека Дејан Пецаковски има проблеми со коленото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести