вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мирна ноќ и утро на Сава и Дунав

На критичните места, во околината на селото Дреновац, волонтерите и денеска ќе ги зајакнуваат бедемите додека војската полицијата и стручните служби ќе прават нов насип долж пругата во селото Штитар.

dunav

Поврзани вести

Нивото на реката Сава кај Шабац утринава било 606 сантиметри, 12 сантиметри помалку од вчера во исто време.

На критичните места, во околината на селото Дреновац, волонтерите и денеска ќе ги зајакнуваат бедемите додека војската полицијата и стручните служби ќе прават нов насип долж пругата во селото Штитар.

Ситуацијата на реката Дунав е под контрола. Денеска нивото на водата на е за 20 сантиметри пониско од котата која би значела прогласување на вонредна состојба од поплваи.

Надлежните посочуваат дека е добро што врвот на поплавниот бран се пролонгира од дена на ден. Во моментот, посоти информација дека тоа ќе е случи во недела, а доколку се помести за во понеделник тоа ќе значи дека нивото на водата ќе биде се пониско, што е и поповолно за жителите на загрозените места во Србија.

Во моментот врвот на поплавниот бран е кај термоелектраната „Никола Теска“, што значи дека за три до четири дена би требало да дојде во Белград, а доколку се помести за пет- шест денови, ќе биде многу понизок од тоа што би можел да биде.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести