Свет

Мирот во Европа загрозен: Дали Украина ќе биде полоша од Студената војна?

Мирот во Европа загрозен: Дали Украина ќе биде полоша од Студената војна?

Светските лидери вчера истакнаа дека руската инвазија врз Украина е најголемата интернационална криза по Студената војна.

По вчерашните ескалации, кои САД ги оцени како „неверојатен акт на агресија“ од страна на Москва, пристигнаа и предупредувања дека мирот во Европа е загрозен.

Поставувањето на руската војска на Крим украинскиот министер Арсениј Јацењук го смета за објавување војна од страна на Русија.

A man holds a sign depicting Russian President Vladimir Putin as World War II German dictator Adolf Hitler with text reading 'Putler you're finished' during a demonstration in Kiev

Поради тоа Украина побара помош од НАТО.

Барак Обама го повика Владимир Путин да ја повлече војската, но тој му одговри дека има право да ги заштите своите граѓани во источна Украина.

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини Путин дека ги враќа меѓународните односи назад во 19 век, додавајќи дека тој ја злоупотребува својота моќ во Крим. Ноќеска, односите меѓу Русија и НАТО биле на тенок мраз, како што појаснува Кери, тие побарале од Русите да ја смират тензијата во Украина.

„НАТО ќе продолжи да ја обезбедува Украина, нејзиниот суверенитет, независнот и територијален интегритет“, истакнал генералниот секретар, Андрес Фог Расмусен, кој потенцирал дека Русија се заканува на мирот и безбедноста во Европа.

Armed men in military uniform walk outside the territory of a Ukrainian military unit in the village of Perevalnoye, outside Simferopol, where a tense stand-off took place

Кризата ескалираше во моментот кога руските војници пристигнаа на полуостровот Крим во Црното море, кој бил дел од Русија до 1950-тите.

Еден голем проблем во целата украинска криза е тоа што Москва одбива да ја признае новата Влада на Украина, откако со силни протести беше симната власта на Виктор Јанукович, познат како руски симпатизер.

Откако Путин нареди војската да го завземе Крим, западните држави, почнувајќи од САД и Канада се заканија во бојкот на самиот Г-8 кој треба да се одржи овој јуни во Сочи. Кери вели дека со ова однесување на Путин, како во 19 век и поставување војски на туѓи територии, тој само ќе ги изгуби земјите огд Г-8 и ќе го зголеми гневот на Америка. Америка веќе и се закани на Русија со масивно иселување на капиталот на руските олигарси како Абрамовиќ и Усманов.

Украинскиот амбасадор во ОН, Јури Сергејев, истакна дека неговата земја побарала помош од запад бидејќи бројот на руски војници на Крим се зголемува секој час. Според него, Украина е на работ на катастрофа.

A soldier without identifying insignia mans a machine gun outside the Crimean parliament building

Според експертите, економската војна меѓу Европската Унија, САД и Русија и Кина која би се приклучила подоцна, е закана за глобализација.

Експретите велат дека  ситуацијата во Украина е моментот кога ќе се дефинираат руско-американските односи, а тоа е многу сериозно и опасно, не само за Украина, Европа, туку и за целиот  свет.