сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Мировните преговори за Сирија ќе завршат без напредок

zeneva 2 sirija

Поврзани вести

Последната рунда од преговорите меѓу сириската Влада и опозицијата ќе заврши во петок, без да биде постигнат напредок во раскинувањето на тригодишната граѓанска војна, пренесува Гласот на Америка.

И од двете страни продолжуваат несогласувања, дури и за тоа што да биде разговарано на преговорите во Женева. Мировните преговори започнаа во јануари, а се’ уште не е познато кога ќе се одржи третиот круг.

Посредникот на Обединетите Нации, Лахдар Брахими, по средбата со руските и американските дипломати истакна дека на преговорите не е постигнат голем напредок.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести