четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Мисајловски: Најдоцна за еден месец плажата во Стење ќе биде завршена

misajlovskiiiii_plaza_stenje

Поврзани вести

Најдоцна за еден месец ќе биде завршена плажата во Стење. Ова при денешната посета на општина Ресен го најави министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.

misajlovski-nova

Мисајловски заедно со градоначалникот на Ресен, Ѓоко Стрезовски извршија увид во градежните работи на плажата во Стење.

-Имам верување дека плажата за оваа туристичка сезона ќе биде готова, градежните работи се одвиваат согласно планираната динамика и се надевам дека за кратко време повторно ќе дојдеме тука за да ја пуштиме во употреба, изјави министерот Мисајловски.

stenje-1

Инаку градежните активности на крајбрежјето на Преспанското езеро се во полн ек, мометално се поставуваат платформите во езерото, поставена е конструкцијата за двата шанка, а плажата се попесочува.

Покрај оваа плажа, веќе се испроектирани уште 1.400 метри плажи на Преспанското езеро.

Министерот најави дека и до крајот на месецот ќе се започне со рехабилитација на патот Битола- Ресен- Буково, најважниот за овој регион, инвестиција од околу 8 милиони евра.

stenje

На работната средба со градоначалникот се разговарало и за тековни проекти што се реализираат заедно со Министерството за транспорт и врски.

stenje-2

stenje-minister

treta

Најчитани вести