сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Мисајловски во Охрид: Обезбедена механизација за санирање на последиците од поплавите

Мисајловски во Охрид: Обезбедена механизација за санирање на последиците од поплавите

Мисајловски во Охрид: Обезбедена механизација за санирање на последиците од поплавите

Поврзани вести

Состојбата со поплавите кои ги предизвика големото невреме што во изминатото деноноќие го зафати Охрид полека се стабилизираат. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски од вчера е во Охрид, а денеска во 12.30 часот ќе изврши увид во санирање на штетите во поплавените подрачја во Охрид.

Екипи на јавните претпријатија, потпомогнати од противпожарната служба и механизација работат на санирање на последиците од поплавите кои ги предизвика дождот.  По синоќешната координативна средба министерот Мисајловски веднаш ја обезбеди потребната механизација за справување со последиците од невремето.

– Веднаш договараме да се обезбеди дополнителна механизација и пумпи, остварив контакт со градоначалникот на град Скопје и ЈП Водовод на град Скопје кои дополнително ќе дадат механизација, а ќе има и неколку кипери“. Ги утврдивме сите критични точки што се појавија во Охрид; три свлечишта кои се наоѓаат на патот од Охрид до Свети Наум: кај автокампот Елешец, на влезот од селото Пештани и во центарот на Пештани, како и свлечиштата во Велгошти и Долно Лакочереј. Како што добив информација од Македонија пат, денеска се санирани сите свлечишта, но во текот на денот има постојани одрони, кои постојано се чистат и моментално се проодни сите патишта. За дел од каналите кои биле запушени веднаш излегле екипи за да ги исчистат, направени се дополнителни пропусти за вода, а каналите се и проширени. Поплавени се и неколку подрумски простории, дел од неколку куќи, рече Мисајловски синоќа.

По интензивни врнежи од дожд кои ја зафатија државата и регионот и кои  предизвикаа поплави во Охрид и околината, Градот Скопје вчеравечер испрати тим на лица и техничка помош и механизација за справување со поплавите.

ohrid-2

Градот Скопје испрати две цистерни за влечење на вода од ЈП “Водовод и канализација”, едно противпожарно теренско возило, како и две моќни пумпи за испумпување на вода.

Со техничката помош на терен во поплавените делови испратена е екипа пожарникари од Противпожарната бригада на Град Скопје, поголем број на лица од Штабот за заштита и спасување на Град Скопје, како и од јавните претпријатија.

Штабот за заштита и спасување на Град Скопје ќе ја прати состојбата на терен и доколку има потреба ќе испрати дополнителна помош.

 

Најчитани вести